Faith & Knowledge Meet
Age Group Results
August 07, 2010
Results from the Big White Trailer
10k Run
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Kelly Bergeron Edinboro PA 25 23 3 42:09.7 6:48/M
2 Corinne McCracken North East PA 65 27 4 43:53.9 7:05/M 1:44.1
3 Kristie Kraemer North East PA 19 38 7 49:33.9 8:00/M 7:24.1
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Adam Rowe Ripley NY 39 29 1 39:10.9 6:19/M
2 Gary Gray II East Longmeadow MA 11 33 2 41:17.5 6:40/M 2:06.6
3 Larry Morton North East PA 61 44 5 46:56.0 7:34/M 7:45.1
Overall Female Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Beth Piersol North East PA 34 42 12 55:18.3 8:55/M
Overall Male Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Phillip Belfiore North East PA 2 50 8 49:43.8 8:01/M
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Jennifer Decker Erie PA 66 39 9 51:49.1 8:21/M
2 Kim Decker Pittsburgh PA 67 36 14 1:00:50.5 9:49/M 9:01.3
3 Carrie Hamilton Clymer NY 13 31 15 1:05:12.3 10:31/M 13:23.1
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Ryan Victory North East PA 49 35 6 48:40.7 7:51/M
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 James Nealon Erie PA 64 48 11 54:33.1 8:48/M
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Lorraine Benedict Corry PA 3 54 13 56:05.3 9:03/M
Male 60 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Bob Juchno Mc Kean PA 17 63 10 53:24.7 8:37/M
5k Run
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Anne Lewis North East PA 53 15 9 22:14.9 7:10/M
2 Mary Eidell North East PA 29 14 14 25:56.5 8:22/M 3:41.6
3 Le Ann Parmenter North East PA 76 44 15 25:58.9 8:23/M 3:43.9
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Ryan Smathers North East PA 51 15 1 17:59.8 5:48/M
2 Ben McCauley North East PA 69 16 2 18:23.5 5:56/M 0:23.7
3 Cuyler Lewis North East PA 52 17 3 18:41.1 6:02/M 0:41.3
Overall Female Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Brenda Pitonyak Bloomsburg PA 71 49 17 27:25.0 8:51/M
Overall Male Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Frank Wisniewski Waterford PA 55 62 10 22:37.0 7:18/M
Male 1 to 11
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Ryan Rzepecki North East PA 86 9 33 41:46.1 13:28/M
2 Gerard Wells Erie PA 85 10 34 42:54.6 13:50/M 1:08.5
3 Nate Ferrick North East PA 9 10 37 56:38.2 18:16/M 14:52.1
Male 12 to 14
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 William Lewis North East PA 54 12 18 27:29.0 8:52/M
Female 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Anja Decker Palm Harbor FL 68 16 19 28:45.7 9:16/M
Male 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Douglas Drab North East PA 50 16 4 18:42.5 6:02/M
2 Tyler Anderson North East PA 58 17 5 18:54.7 6:06/M 0:12.1
3 Tyler Giesen North East PA 63 16 6 20:41.8 6:40/M 1:59.2
4 Jacob Miller North East PA 56 15 8 22:13.7 7:10/M 3:31.1
5 Mike Reed North East PA 72 15 12 24:28.7 7:54/M 5:46.1
6 Brendon Hodges North East PA 82 17 13 24:49.1 8:00/M 6:06.5
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Katie Straight Ashville NY 57 27 21 28:56.3 9:20/M
2 Kathleen Lehman Belmont NC 20 27 28 32:13.4 10:24/M 3:17.0
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Julie Mikotowicz Erie PA 31 36 16 26:39.1 8:36/M
2 Amy Van Tassell North East PA 28 32 20 28:46.8 9:17/M 2:07.6
3 Joanne Spunangle Jamestown NY 43 37 23 29:39.1 9:34/M 2:59.9
4 Megan Post North East PA 10 36 24 29:46.5 9:36/M 3:07.3
5 Janet Gorsky Erie PA 77 37 29 32:16.4 10:25/M 5:37.2
6 Tina Gruber North East PA 12 36 30 33:49.9 10:55/M 7:10.7
7 Loree Lutz North East PA 24 33 31 35:47.5 11:33/M 9:08.3
8 Jil Leroux North East PA 21 37 36 45:29.9 14:40/M 18:50.7
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Chris Lawson North East PA 73 37 7 22:10.8 7:09/M
2 Brian Lutz North East PA 23 33 32 35:48.2 11:33/M 13:37.4
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Pam Morton Wattsburg PA 7 45 25 29:48.1 9:37/M
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Greg Ferrick North East PA 8 46 11 24:12.8 7:48/M
2 Paul Leroux North East PA 22 42 35 45:04.4 14:32/M 20:51.5
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Dan Pitonyak Bloomsburg PA 70 53 22 29:15.1 9:26/M
Male 60 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Clifford Root North East PA 26 62 26 30:21.3 9:47/M
2 Sam Randazzo Erie PA 90 67 27 31:59.5 10:19/M 1:38.2
5k Walk
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Janet Parmenter North East PA 84 62 1 41:47.4 13:29/M
2 Kelly Mertz North East PA 30 46 2 41:48.4 13:29/M 0:01.0
3 Paula Russell Lake City PA 40 62 3 41:52.8 13:30/M 0:05.4
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Richard Russell Lake City PA 41 72 4 42:01.2 13:33/M
2 Jordan Artise North East PA 60 5 42:07.7 13:35/M 0:06.4
3 Matt Artise North East PA 62 45 6 42:19.8 13:39/M 0:18.6
Overall Female Masters Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Val Crofoot North East PA 4 56 13 43:44.6 14:06/M
Female 1 to 11
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Julianna Girts North East PA 48 11 8 43:12.3 13:56/M
2 Anna Martin North East PA 33 10 10 43:18.4 13:58/M 0:06.0
3 Amber Gas North East PA 88 9 12 43:44.0 14:06/M 0:31.6
4 Gabriella Neff North East PA 89 10 21 56:39.4 18:16/M 13:27.1
Female 12 to 14
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Morgan Gias North East PA 87 12 7 43:04.1 13:54/M
2 Emily Pollack North East PA 37 12 9 43:13.5 13:56/M 0:09.3
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Amanda Pointer North East PA 78 26 17 48:41.7 15:42/M
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Katie Gray East Longmeadow MA 59 32 11 43:32.5 14:03/M
2 Stacy Malesiewski North East PA 27 34 14 45:03.3 14:32/M 1:30.7
3 Cassandra St Denny North East PA 44 37 15 45:57.2 14:49/M 2:24.6
4 Jennifer Girts North East PA 35 37 19 49:19.9 15:55/M 5:47.3
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Lori Helffrich North East PA 74 40 16 48:40.6 15:42/M
2 Rebecca Pollack North East PA 38 43 18 49:18.8 15:54/M 0:38.1
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace Time Back
1 Pamela Sharp North East PA 42 56 20 49:23.3 15:56/M