Bemus Point Fall 15k - 15k Race - last updated 10:58
Place
Name
City
Bib No
Age
Overall
Time Back
Total Time
Pace
Female Open Winners
1
Brooke Adams
Randolph NY
446
26
2
59:35.0
6:24/M
2
Judy Porpiglia
Sinclairville NY
414
46
13
9:21.7
1:08:56.7
7:24/M
3
Kathy Gustafson
Jamestown NY
400
50
14
9:32.3
1:09:07.3
7:25/M
Male Open Winners
1
Joe Campbell
Silver Creek NY
431
58
1
57:09.5
6:08/M
2
Frency Bonrichter
Orchard Park NY
456
26
3
2:26.2
59:35.8
6:24/M
3
Adam Rowe
Ripley NY
418
34
4
2:45.7
59:55.2
6:26/M
Female 14 and Under
1
Kristin Kelemen
Bemus Point NY
441
14
39
1:21:45.4
8:47/M
2
Carling Lockwood
Bemus Point NY
453
12
51
4:29.7
1:26:15.1
9:16/M
Femaile 15 to 19
1
Grace Auer
Bemus Point NY
452
15
38
1:21:33.7
8:46/M
Male 15 to 19
1
Frank Zuraski
Bemus Point NY
451
17
15
1:09:19.8
7:27/M
2
Nicholas Snyder
Bemus Point NY
428
16
17
1:57.4
1:11:17.2
7:39/M
3
Scott Bloss
Bemus Point NY
432
16
18
2:00.1
1:11:19.9
7:40/M
4
Adam Benton
Frewsburg NY
429
17
19
2:01.6
1:11:21.5
7:40/M
Female 20 to 29
1
Megan Lasher
Lakewood NY
437
24
34
1:19:07.3
8:30/M
2
Lyndsey Fuller
Falconer NY
397
29
60
13:59.2
1:33:06.6
10:00/M
3
Alyssa Canfield
Jamestown NY
455
29
62
16:40.0
1:35:47.4
10:17/M
4
Danielle De Joy
South Dayton NY
499
27
72
34:28.9
1:53:36.2
12:12/M
Male 20 to 29
1
Kevin Maroney
West Seneca NY
408
21
45
1:25:04.5
9:08/M
2
Stephen Matteson
Lakewood NY
424
27
50
1:09.2
1:26:13.8
9:16/M
Female 30 to 39
1
Theresa Caber
Hamburg NY
384
31
20
1:12:04.3
7:44/M
2
Karen Fuller
Falconer NY
396
32
24
0:33.5
1:12:37.8
7:48/M
3
Sabrina Smith
Erie PA
433
37
26
3:15.5
1:15:19.8
8:05/M
4
Stacey Stranko
Erie PA
421
38
28
3:27.2
1:15:31.5
8:07/M
5
Susan Klapec
Erie PA
430
32
53
15:17.4
1:27:21.7
9:23/M
6
Micquel Little
Rancho Cucamonga CA
406
31
68
35:28.6
1:47:33.0
11:33/M
7
Sarah Olson
Jamestown NY
413
33
69
35:29.3
1:47:33.7
11:33/M
Male 30 to 39
1
Jose Quiros
Medina NY
415
38
5
1:03:07.8
6:47/M
2
Christopher Filkins
Dunkirk NY
395
38
21
9:10.4
1:12:18.3
7:46/M
3
Daniel Laurie
Dunkirk NY
403
36
30
14:01.5
1:17:09.3
8:17/M
4
Geoff Olson
Jamestown NY
412
38
61
32:37.6
1:35:45.4
10:17/M
Female 40 to 49
1
Susan Ellsworth
Erie PA
393
44
22
1:12:19.6
7:46/M
2
Mindy Lawson-Crabtree
Frewsburg NY
405
41
25
2:33.4
1:14:53.0
8:03/M
3
Kelly Kegelmyer
Jamestown NY
443
40
42
10:40.5
1:23:00.1
8:55/M
4
Melissa Mueller
Falconer NY
411
40
47
13:20.1
1:25:39.7
9:12/M
5
Kristie Gronquest
Fredonia NY
442
42
48
13:42.9
1:26:02.5
9:14/M
6
Jennifer Davis
Fredonia NY
389
42
49
13:43.2
1:26:02.9
9:14/M
7
Desiree Davis
Union City PA
388
49
57
19:45.4
1:32:05.1
9:53/M
Male 40 to 49
1
Irvin King
Clymer NY
426
46
7
1:03:41.9
6:50/M
2
Alan Ellsworth
Erie PA
392
44
8
0:18.3
1:04:00.3
6:52/M
3
Sven Swanson
Erie PA
448
41
11
2:49.1
1:06:31.1
7:09/M
4
Dan Collins
Erie PA
422
47
12
3:00.9
1:06:42.9
7:10/M
5
Jason Stranko
Erie PA
420
40
31
13:48.1
1:17:30.0
8:19/M
6
Christopher Lawson
North East PA
404
42
37
17:50.2
1:21:32.2
8:45/M
7
Jack Farrell
Erie PA
394
46
41
18:28.5
1:22:10.5
8:50/M
8
Stephen Kershnar
Fredonia NY
402
49
52
22:51.4
1:26:33.4
9:18/M
Female 50 to 59
1
Patty Gabreski
Bemus Point NY
436
57
27
1:15:27.8
8:06/M
2
Judy Rowe
Ripley NY
419
58
55
14:31.3
1:29:59.1
9:40/M
3
Anne Dolce
Jamestown NY
390
51
59
17:23.9
1:32:51.7
9:58/M
4
Bonnie De Joy
Jamestown NY
445
55
63
23:26.3
1:38:54.2
10:37/M
5
Susan Rapp
Sugar Grove PA
416
55
64
24:13.0
1:39:40.9
10:42/M
6
Tina Drumm
Eden NY
391
58
67
28:08.6
1:43:36.4
11:08/M
Male 50 to 59
1
John Gustafson
Jamestown NY
399
55
6
1:03:40.9
6:50/M
2
Harold Reynolds
Sherman NY
417
54
9
0:48.9
1:04:29.8
6:56/M
3
Kris Meekins
Bemus Point NY
410
55
32
13:55.6
1:17:36.5
8:20/M
4
John Zwoski
Bemus Point NY
449
53
33
14:35.1
1:18:16.0
8:24/M
5
Mike Maroney
West Seneca NY
409
53
46
21:25.2
1:25:06.1
9:08/M
6
Jim Garland
Buffalo NY
398
51
56
26:45.8
1:30:26.7
9:43/M
7
Mark Vaughan
Orchard Park NY
440
57
58
28:55.3
1:32:36.2
9:57/M
Female 60 to 69
1
Stacey Curry
Derby NY
423
61
71
1:51:49.4
12:01/M
Male 60 to 69
1
Tom Saginak
Findley Lake NY
444
60
10
1:05:39.6
7:03/M
2
Doc Rappole
Bemus Point NY
454
66
16
3:58.8
1:09:38.4
7:29/M
3
Bruce Main
Jamestown NY
407
60
23
6:54.9
1:12:34.5
7:48/M
4
John Rappole
Jamestown NY
427
68
29
11:06.3
1:16:45.9
8:15/M
5
Jim Tolon
Erie PA
438
63
35
13:40.6
1:19:20.2
8:31/M
6
Jeff Ondrey
Jamestown NY
425
61
36
14:24.6
1:20:04.2
8:36/M
7
Alan Carlson
Jamestown NY
385
63
40
16:28.6
1:22:08.2
8:49/M
8
Timo Geiger
Fredonia NY
439
63
44
18:43.7
1:24:23.3
9:04/M
9
Paul Draper
Holland NY
434
65
54
23:35.4
1:29:15.0
9:35/M
10
Tom Caruso
Panama NY
387
63
65
36:08.9
1:41:48.5
10:56/M
11
Paul Hassall
Kenmore NY
401
68
70
44:07.6
1:49:47.2
11:48/M
Male 70 and over
1
Robert Gabreski
Bemus Point NY
435
70
43
1:24:03.5
9:02/M
2
Lucius Bugbee
North East PA
447
76
66
18:55.5
1:42:59.1
11:04/M
3
Doug Neal
Sherman NY
450
71
73
32:07.2
1:56:10.8
12:29/M