Bemus Point Fall 15k - 15k Race - last updated 10:58
Place
Name
City
Bib No
Age
Gender
Age Group
Time Back
Total Time
Pace
15k Race
1
Joe Campbell
Silver Creek NY
431
58
M
1 Open
57:09.5
6:08/M
2
Brooke Adams
Randolph NY
446
26
F
1 Open
59:35.0
6:24/M
3
Frency Bonrichter
Orchard Park NY
456
26
M
2 Open
2:26.2
59:35.8
6:24/M
4
Adam Rowe
Ripley NY
418
34
M
3 Open
2:45.7
59:55.2
6:26/M
5
Jose Quiros
Medina NY
415
38
M
1 30-39
5:58.3
1:03:07.8
6:47/M
6
John Gustafson
Jamestown NY
399
55
M
1 50-59
6:31.3
1:03:40.9
6:50/M
7
Irvin King
Clymer NY
426
46
M
1 40-49
6:32.4
1:03:41.9
6:50/M
8
Alan Ellsworth
Erie PA
392
44
M
2 40-49
6:50.7
1:04:00.3
6:52/M
9
Harold Reynolds
Sherman NY
417
54
M
2 50-59
7:20.2
1:04:29.8
6:56/M
10
Tom Saginak
Findley Lake NY
444
60
M
1 60-69
8:30.0
1:05:39.6
7:03/M
11
Sven Swanson
Erie PA
448
41
M
3 40-49
9:21.5
1:06:31.1
7:09/M
12
Dan Collins
Erie PA
422
47
M
4 40-49
9:33.4
1:06:42.9
7:10/M
13
Judy Porpiglia
Sinclairville NY
414
46
F
2 Open
9:21.7
1:08:56.7
7:24/M
14
Kathy Gustafson
Jamestown NY
400
50
F
3 Open
9:32.3
1:09:07.3
7:25/M
15
Frank Zuraski
Bemus Point NY
451
17
M
1 15-19
12:10.2
1:09:19.8
7:27/M
16
Doc Rappole
Bemus Point NY
454
66
M
2 60-69
12:28.8
1:09:38.4
7:29/M
17
Nicholas Snyder
Bemus Point NY
428
16
M
2 15-19
14:07.7
1:11:17.2
7:39/M
18
Scott Bloss
Bemus Point NY
432
16
M
3 15-19
14:10.4
1:11:19.9
7:40/M
19
Adam Benton
Frewsburg NY
429
17
M
4 15-19
14:11.9
1:11:21.5
7:40/M
20
Theresa Caber
Hamburg NY
384
31
F
1 30-39
12:29.3
1:12:04.3
7:44/M
21
Christopher Filkins
Dunkirk NY
395
38
M
2 30-39
15:08.7
1:12:18.3
7:46/M
22
Susan Ellsworth
Erie PA
393
44
F
1 40-49
12:44.6
1:12:19.6
7:46/M
23
Bruce Main
Jamestown NY
407
60
M
3 60-69
15:25.0
1:12:34.5
7:48/M
24
Karen Fuller
Falconer NY
396
32
F
2 30-39
13:02.8
1:12:37.8
7:48/M
25
Mindy Lawson-Crabtree
Frewsburg NY
405
41
F
2 40-49
15:18.0
1:14:53.0
8:03/M
26
Sabrina Smith
Erie PA
433
37
F
3 30-39
15:44.8
1:15:19.8
8:05/M
27
Patty Gabreski
Bemus Point NY
436
57
F
1 50-59
15:52.8
1:15:27.8
8:06/M
28
Stacey Stranko
Erie PA
421
38
F
4 30-39
15:56.5
1:15:31.5
8:07/M
29
John Rappole
Jamestown NY
427
68
M
4 60-69
19:36.3
1:16:45.9
8:15/M
30
Daniel Laurie
Dunkirk NY
403
36
M
3 30-39
19:59.8
1:17:09.3
8:17/M
31
Jason Stranko
Erie PA
420
40
M
5 40-49
20:20.5
1:17:30.0
8:19/M
32
Kris Meekins
Bemus Point NY
410
55
M
3 50-59
20:26.9
1:17:36.5
8:20/M
33
John Zwoski
Bemus Point NY
449
53
M
4 50-59
21:06.5
1:18:16.0
8:24/M
34
Megan Lasher
Lakewood NY
437
24
F
1 20-29
19:32.3
1:19:07.3
8:30/M
35
Jim Tolon
Erie PA
438
63
M
5 60-69
22:10.6
1:19:20.2
8:31/M
36
Jeff Ondrey
Jamestown NY
425
61
M
6 60-69
22:54.7
1:20:04.2
8:36/M
37
Christopher Lawson
North East PA
404
42
M
6 40-49
24:22.6
1:21:32.2
8:45/M
38
Grace Auer
Bemus Point NY
452
15
F
1 15-19
21:58.6
1:21:33.7
8:46/M
39
Kristin Kelemen
Bemus Point NY
441
14
F
1 1-14
22:10.3
1:21:45.4
8:47/M
40
Alan Carlson
Jamestown NY
385
63
M
7 60-69
24:58.7
1:22:08.2
8:49/M
41
Jack Farrell
Erie PA
394
46
M
7 40-49
25:00.9
1:22:10.5
8:50/M
42
Kelly Kegelmyer
Jamestown NY
443
40
F
3 40-49
23:25.1
1:23:00.1
8:55/M
43
Robert Gabreski
Bemus Point NY
435
70
M
1 70-99
26:54.0
1:24:03.5
9:02/M
44
Timo Geiger
Fredonia NY
439
63
M
8 60-69
27:13.8
1:24:23.3
9:04/M
45
Kevin Maroney
West Seneca NY
408
21
M
1 20-29
27:54.9
1:25:04.5
9:08/M
46
Mike Maroney
West Seneca NY
409
53
M
5 50-59
27:56.6
1:25:06.1
9:08/M
47
Melissa Mueller
Falconer NY
411
40
F
4 40-49
26:04.7
1:25:39.7
9:12/M
48
Kristie Gronquest
Fredonia NY
442
42
F
5 40-49
26:27.5
1:26:02.5
9:14/M
49
Jennifer Davis
Fredonia NY
389
42
F
6 40-49
26:27.9
1:26:02.9
9:14/M
50
Stephen Matteson
Lakewood NY
424
27
M
2 20-29
29:04.2
1:26:13.8
9:16/M
51
Carling Lockwood
Bemus Point NY
453
12
F
2 1-14
26:40.1
1:26:15.1
9:16/M
52
Stephen Kershnar
Fredonia NY
402
49
M
8 40-49
29:23.8
1:26:33.4
9:18/M
53
Susan Klapec
Erie PA
430
32
F
5 30-39
27:46.7
1:27:21.7
9:23/M
54
Paul Draper
Holland NY
434
65
M
9 60-69
32:05.5
1:29:15.0
9:35/M
55
Judy Rowe
Ripley NY
419
58
F
2 50-59
30:24.1
1:29:59.1
9:40/M
56
Jim Garland
Buffalo NY
398
51
M
6 50-59
33:17.2
1:30:26.7
9:43/M
57
Desiree Davis
Union City PA
388
49
F
7 40-49
32:30.1
1:32:05.1
9:53/M
58
Mark Vaughan
Orchard Park NY
440
57
M
7 50-59
35:26.6
1:32:36.2
9:57/M
59
Anne Dolce
Jamestown NY
390
51
F
3 50-59
33:16.7
1:32:51.7
9:58/M
60
Lyndsey Fuller
Falconer NY
397
29
F
2 20-29
33:31.6
1:33:06.6
10:00/M
61
Geoff Olson
Jamestown NY
412
38
M
4 30-39
38:35.9
1:35:45.4
10:17/M
62
Alyssa Canfield
Jamestown NY
455
29
F
3 20-29
36:12.4
1:35:47.4
10:17/M
63
Bonnie De Joy
Jamestown NY
445
55
F
4 50-59
39:19.2
1:38:54.2
10:37/M
64
Susan Rapp
Sugar Grove PA
416
55
F
5 50-59
40:05.8
1:39:40.9
10:42/M
65
Tom Caruso
Panama NY
387
63
M
10 60-69
44:39.0
1:41:48.5
10:56/M
66
Lucius Bugbee
North East PA
447
76
M
2 70-99
45:49.5
1:42:59.1
11:04/M
67
Tina Drumm
Eden NY
391
58
F
6 50-59
44:01.4
1:43:36.4
11:08/M
68
Micquel Little
Rancho Cucamonga CA
406
31
F
6 30-39
47:57.9
1:47:33.0
11:33/M
69
Sarah Olson
Jamestown NY
413
33
F
7 30-39
47:58.7
1:47:33.7
11:33/M
70
Paul Hassall
Kenmore NY
401
68
M
11 60-69
52:37.6
1:49:47.2
11:48/M
71
Stacey Curry
Derby NY
423
61
F
1 60-69
52:14.4
1:51:49.4
12:01/M
72
Danielle De Joy
South Dayton NY
499
27
F
4 20-29
54:01.2
1:53:36.2
12:12/M
73
Doug Neal
Sherman NY
450
71
M
3 70-99
59:01.2
1:56:10.8
12:29/M