North East Cherry Festival
Age Group Results
July 18, 2009
Results from the Big White Trailer
5k Run
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Zarger 270 18 14 19:01.0 6:08/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Beardsley 186 17 1 16:09.0 5:13/M
Female No Age Given
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patti Hansen 281 118 29:55.0 9:39/M
2 Tracy Slatch 235 122 30:17.0 9:46/M
Female 13 and Under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Verdonik 239 13 36 22:01.0 7:06/M
2 Cassidy Taylor Chriest 247 12 66 24:12.0 7:48/M
3 Jocelynne Newara 169 13 95 27:13.0 8:47/M
4 Sydney Norman 218 13 139 33:19.0 10:45/M
5 Mimi Gilbert 216 12 140 33:22.0 10:46/M
6 Jillian Humes 278 10 160 52:37.0 16:58/M
Male 13 and Under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keegan Fordyce 268 11 59 23:39.0 7:38/M
2 William Lewis 128 11 63 23:59.0 7:44/M
3 Adam Malesiewski 129 10 70 24:42.0 7:58/M
4 Ryan Anderson 125 12 82 26:13.0 8:27/M
5 Colin Watts 261 9 98 27:25.0 8:51/M
6 Cooper Land 195 12 101 27:34.0 8:54/M
7 Calahan Jordan 122 11 102 27:36.0 8:54/M
8 Brandon Garske 210 13 109 28:31.0 9:12/M
9 Ian Malesiewski 130 9 117 29:49.0 9:37/M
10 Gregory Leamer 277 11 129 31:13.0 10:04/M
11 Benjamin Verdonik 237 11 132 32:44.0 10:34/M
12 Jacob Watts 264 10 142 33:47.0 10:54/M
13 Jeffrey Kraemer 119 10 143 33:53.0 10:56/M
14 Pete Ryan 263 7 146 35:09.0 11:20/M
15 Jacob Kraemer 120 9 152 37:06.0 11:58/M
Female 14 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Beth Nunemaker 262 17 26 20:31.0 6:37/M
2 Vicky Bem 260 17 27 20:32.0 6:37/M
3 Alexis Bowen 194 14 45 22:54.0 7:23/M
4 Annette Haibach 139 16 49 23:16.0 7:30/M
5 Kaitlynn Patterson 224 18 50 23:19.0 7:31/M
6 Lynsay Girts 176 16 53 23:26.0 7:34/M
7 Amy Scholze 143 19 56 23:34.0 7:36/M
8 Alex Artise 192 14 61 23:54.0 7:43/M
9 Megan Grenz 172 15 72 24:48.0 8:00/M
10 Sarah Graham 243 15 73 25:01.0 8:04/M
11 Leah Fails 136 14 74 25:37.0 8:16/M
12 Nicole Roggie 165 17 75 25:38.0 8:16/M
13 Kaitlynn Mosier 252 16 84 26:19.0 8:29/M
14 Cassie Jordan 133 16 94 27:08.0 8:45/M
15 Jessa, Tinko 140 16 100 27:28.0 8:52/M
16 Nicole Winkler 221 17 125 30:46.0 9:55/M
17 Hannah Mayes 222 17 150 36:04.0 11:38/M
18 Ali Gilbert 217 17 151 36:11.0 11:40/M
19 Emily McGonnell 213 19 158 47:14.0 15:14/M
20 Selena McGonnell 212 16 159 52:28.0 16:55/M
Male 14 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carter Denne 155 19 2 16:53.0 5:27/M
2 Jason Jean 246 18 5 17:32.0 5:39/M
3 Ryan Smathers 112 14 9 18:18.0 5:54/M
4 Ben McAuley 187 15 11 18:40.0 6:01/M
5 Matt Allen 157 17 12 18:43.0 6:02/M
6 Sam Shesman 284 18 15 19:03.0 6:09/M
7 Matt Scholze 116 17 16 19:07.0 6:10/M
8 Elchynski Justin 159 17 18 19:29.0 6:17/M
9 Dylan Klein 299 18 19 20:01.0 6:27/M
10 Doug Drab 109 15 20 20:08.0 6:30/M
11 Tyler Geisen 111 15 22 20:15.0 6:32/M
12 Tyler Anderson 123 16 23 20:18.0 6:33/M
13 Jacob Miller 207 14 29 20:56.0 6:45/M
14 Justin Seeley 244 16 33 21:30.0 6:56/M
15 John Manison 115 15 35 21:52.0 7:03/M
16 Scotty Torrance 108 16 39 22:31.0 7:16/M
17 Ryan Repoff 273 18 43 22:47.0 7:21/M
18 Nathan Harmes 234 19 47 23:13.0 7:29/M
19 Caleb Harmes 233 17 99 27:26.0 8:51/M
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aubrey Cyphert 241 22 28 20:52.0 6:44/M
2 Jessica McClay 257 28 38 22:19.0 7:12/M
3 Lynn Mark 276 23 85 26:23.0 8:31/M
4 Nicole Moore 214 28 105 28:04.0 9:03/M
5 Melissa Treece 266 25 113 28:56.0 9:20/M
6 Krista Amon 163 28 120 30:13.0 9:45/M
7 Tracie Gaydos 223 27 128 31:12.0 10:04/M
8 Chelsea Harrison 291 20 135 32:49.0 10:35/M
9 Karla Murray 211 24 141 33:42.0 10:52/M
10 Charlene Hunt 295 25 155 40:37.0 13:06/M
Male 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leif Schmidt 236 27 3 16:59.0 5:29/M
2 Dino Montagna 282 27 6 17:37.0 5:41/M
3 Alex Zarger 272 20 7 17:58.0 5:48/M
4 Gary Krugger 275 24 8 18:12.0 5:52/M
5 Kevin Woods 253 21 13 18:44.0 6:03/M
6 Jason Willis 158 24 17 19:28.0 6:17/M
7 Brent Moore 205 28 21 20:09.0 6:30/M
8 Shane Cyphert 240 20 24 20:20.0 6:34/M
9 Mike Bauman 288 21 52 23:25.0 7:33/M
10 Steve Righi 209 28 87 26:33.0 8:34/M
11 Niko Simon 248 24 96 27:16.0 8:48/M
12 John Cline 208 28 127 31:12.0 10:04/M
13 David Hunt 294 27 154 40:33.0 13:05/M
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherri Phillips 193 38 34 21:37.0 6:58/M
2 Rita Ryan 137 38 37 22:06.0 7:08/M
3 Kristie Freer 168 35 54 23:27.0 7:34/M
4 Beth Shook 188 32 60 23:45.0 7:40/M
5 Kristie Kraemer 166 37 64 24:00.0 7:45/M
6 Kerry Caldwell 274 31 71 24:44.0 7:59/M
7 Jennifer Wright 138 34 76 25:46.0 8:19/M
8 Dawn Turiczek 144 38 79 25:56.0 8:22/M
9 Tracy Riedel 256 38 86 26:28.0 8:32/M
10 Kim Girts 175 36 89 26:45.0 8:38/M
11 Cynthia Tickle 173 39 90 26:45.0 8:38/M
12 Emily Gennuso 134 32 91 26:59.0 8:42/M
13 Jenae Ryan 135 31 92 26:59.0 8:42/M
14 Janel Cook 132 31 103 27:53.0 9:00/M
15 Jennifer Scott 251 37 112 28:46.0 9:17/M
16 Carolyn Mosier 250 35 114 29:29.0 9:31/M
17 Janel Rice 189 36 119 29:56.0 9:39/M
18 Laura Fordyce 271 39 121 30:15.0 9:45/M
19 Suzanne Kitts 150 35 123 30:31.0 9:51/M
20 Tania Flink 151 33 124 30:34.0 9:52/M
21 Jen Humes 190 39 130 31:29.0 10:09/M
22 Tina Gruber 219 35 131 31:54.0 10:17/M
23 Melissa Smathers 141 37 148 35:10.0 11:21/M
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steven Battaglia 279 37 4 17:05.0 5:31/M
2 James Seeley 245 38 30 21:06.0 6:48/M
3 Henry Scott 249 36 31 21:10.0 6:50/M
4 Eric Ellis 259 32 32 21:17.0 6:52/M
5 Paul Caviglia 289 35 41 22:38.0 7:18/M
6 Ropbert Kolodziejczak 110 35 44 22:48.0 7:21/M
7 Ryan Victory 121 34 48 23:14.0 7:30/M
8 Billy Nellis 183 31 57 23:34.0 7:36/M
9 Kevin Amon 160 30 69 24:28.0 7:54/M
10 John Stacht 201 31 107 28:24.0 9:10/M
11 Jeffrey Kraemer 118 36 126 30:55.0 9:58/M
12 Matt Ryan 265 38 147 35:09.0 11:20/M
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Lewis 285 44 42 22:38.0 7:18/M
2 Janna Tenhuisen 232 41 55 23:33.0 7:36/M
3 Kira Newara 170 42 62 23:57.0 7:44/M
4 Slaughter Kris 174 45 80 26:01.0 8:24/M
5 Anne Foster 286 40 104 28:02.0 9:03/M
6 Carol Eby 164 45 106 28:12.0 9:06/M
7 Sally Garske 220 43 111 28:43.0 9:16/M
8 Laurie Jack 292 46 115 29:30.0 9:31/M
9 Bonnie Drab 145 48 116 29:39.0 9:34/M
10 Kim Zacherl 171 45 137 33:01.0 10:39/M
11 Julie Watts 267 42 144 33:54.0 10:56/M
12 Patty Wigton 296 44 149 35:52.0 11:34/M
13 Gracie Smathers 142 47 153 37:42.0 12:10/M
14 Evonne Cooner 161 41 157 41:44.0 13:28/M
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Borgia 254 49 10 18:37.0 6:00/M
2 Mark Klein 114 44 25 20:29.0 6:36/M
3 Patrick Fordyce 269 41 40 22:32.0 7:16/M
4 John Flink 149 42 46 23:09.0 7:28/M
5 Joe Klein 298 42 51 23:24.0 7:33/M
6 Jeff McGonnell 204 48 67 24:16.0 7:50/M
7 Joel Walz 297 42 68 24:27.0 7:53/M
8 David Stevens 406 43 97 27:16.0 8:48/M
9 Tim Cooner 153 40 156 41:43.0 13:27/M
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Elchynski 167 50 77 25:51.0 8:20/M
2 Charlotte Hovis 215 55 133 32:45.0 10:34/M
3 Kathy Allen 162 52 145 34:39.0 11:11/M
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fred Denne 154 51 58 23:38.0 7:37/M
2 Greg Henning 185 55 78 25:54.0 8:21/M
3 Dan Hunt 206 51 83 26:15.0 8:28/M
4 Gary Anderson 124 50 88 26:34.0 8:34/M
5 Stephen Spacht 184 53 93 27:06.0 8:45/M
6 Larry Holland 202 50 110 28:34.0 9:13/M
7 Frederick Verdonik 238 55 134 32:48.0 10:35/M
8 Bill Smith 156 54 136 33:00.0 10:39/M
9 Don Tuttle 405 53 138 33:05.0 10:40/M
Male 60 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard McClay 258 61 65 24:11.0 7:48/M
2 Dave Blinzler 402 69 81 26:08.0 8:26/M
3 Clifford Root 231 61 108 28:30.0 9:12/M
5k Walk
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pamela Lee 300 36 1 30:47.0 9:56/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Mazza 225 24 2 33:46.0 10:54/M
Female No Age Given
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wendy Bahm 242 20 46:25.0 14:58/M
Male No Age Given
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Gray 283 16 45:10.0 14:34/M
Female 13 and Under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isabelle Newara 179 9 17 45:23.0 14:38/M
2 Annabelle Land 199 11 22 50:30.0 16:17/M
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Hill 287 21 15 43:08.0 13:55/M
2 Brittany Williams 181 20 19 45:52.0 14:48/M
3 Shauna Niedzielski 290 24 24 52:39.0 16:59/M
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Land 200 38 23 50:31.0 16:18/M
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Missie Artise 198 41 3 34:00.0 10:58/M
2 Mary Grenz 178 45 6 39:18.0 12:41/M
3 Suzette Haas 152 41 13 43:01.0 13:53/M
4 Lisa Slomeski 196 43 21 46:30.0 15:00/M
5 Heidi Bemiss 293 44 25 52:46.0 17:01/M
6 Sandy Harmon 177 48 27 53:52.0 17:23/M
7 Jayne McGonnell 227 47 28 57:55.0 18:41/M
8 Shelly Edder 228 47 29 57:56.0 18:41/M
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Hubler 226 45 4 35:33.0 11:28/M
2 Vincent Newara 182 43 5 37:14.0 12:01/M
3 Dan Drab 280 49 9 41:47.0 13:29/M
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Scriven 404 55 10 41:56.0 13:32/M
2 Karin Hill 148 50 14 43:07.0 13:55/M
3 Sue Moore 229 58 26 53:52.0 17:23/M
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Slomeski 197 54 7 41:18.0 13:19/M
2 Tim Jenks 255 51 8 41:46.0 13:28/M
3 Thomas Scriven 403 56 12 42:17.0 13:38/M
Female 60 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Hubler 230 66 11 42:07.0 13:35/M
2 Ella Mae Williams 180 78 18 45:52.0 14:48/M