On the Rocks at French Creek
Overall Finish List
August 16, 2009
Results from the Big White Trailer
Sport Junior
Place Name Team Bib No Age Time Pace Time Back
1 Jacob Ehlinger Cycleworks 353 14 1:08:50.00 8.72MPH
2 Daniel Stein LR Clown 370 16 1:17:44.80 7.72MPH 08:54.80
3 Kyle Miller Cyclesports/Fast Fo 166 15 1:19:39.05 7.53MPH 10:49.05
4 Michael Barron GretnaBikes 350 16 1:20:40.35 7.44MPH 11:50.35
5 Alex Reinke Deep Blue 197 17 1:28:52.15 6.75MPH 20:02.15
6 Joe Liston BIKESPORT 323 17 1:41:11.00 5.93MPH 32:21.00
7 Scott McGill Chesapeake 355 11 1:49:14.75 5.49MPH 40:24.75
Sport Senior 1 Men 19-29
Place Name Team Bib No Age Time Pace Time Back
1 Madison Matthews MBR 326 17 1:00:14.45 10.0MPH
2 Dustin Manotti 152 28 1:02:21.60 9.62MPH 02:07.15
3 Evan Decker Spence 337 24 1:02:41.85 9.57MPH 02:27.40
4 Noah Mabry Shirk's 145 21 1:05:37.90 9.14MPH 05:23.45
5 Jeremy Haag EWR Racing 92 29 1:08:31.75 8.76MPH 08:17.30
6 William Alverio shirks 360 29 1:09:01.95 8.69MPH 08:47.50
7 Paul Lehman Team Cycle Works 137 22 1:10:27.65 8.52MPH 10:13.20
8 Mike Barbone BIKE LINE 10 29 1:10:52.85 8.47MPH 10:38.40
9 William Weismantel Team Cycle Works 254 29 1:12:17.95 8.30MPH 12:03.50
10 Mitchell Nye Team Cycle Works 178 23 1:12:18.85 8.30MPH 12:04.40
11 Bradley Allen Bike Doctor Arnold 6 21 1:12:39.90 8.26MPH 12:25.45
12 Kyle Robinson Central Bucks Velo 205 21 1:13:46.95 8.13MPH 13:32.50
13 Mike Trahey Team Loweriders 245 28 1:13:55.45 8.12MPH 13:41.00
14 Rick Vermeil WCCC 248 24 1:13:56.30 8.12MPH 13:41.85
15 Kyle Ebeling Kutztown University 76 21 1:18:16.15 7.67MPH 18:01.70
16 Kris Molendyke EWR Racing 170 28 1:18:25.90 7.65MPH 18:11.45
17 Austin Good 329 19 1:18:58.10 7.60MPH 18:43.65
18 Gerard Nugent team nugent 176 29 1:19:17.15 7.57MPH 19:02.70
19 Craig Thompson Mountainside 354 28 1:20:57.05 7.41MPH 20:42.60
20 Kevin Dougherty 72 23 1:21:50.45 7.33MPH 21:36.00
21 Jonathan Tracy Sinical Racing/Kesw 244 28 1:24:40.40 7.09MPH 24:25.95
22 Daniel Mills The Cycle Works 168 23 1:33:08.70 6.44MPH 32:54.25
23 Ben Roewer BIKE LINE 208 29 1:38:30.85 6.09MPH 38:16.40
24 Bobby Rishel EVOMO EAST TEAM 204 29 1:44:34.95 5.74MPH 44:20.50
25 Patrick Stanley Deep Blue 234 28 1:58:13.20 5.08MPH 57:58.75
26 William Neide Jr Deep Blue 172 29 2:00:46.35 4.97MPH 1:00:31.90
Sport Senior 2 Men 30-34
Place Name Team Bib No Age Time Pace Time Back
1 Dan Dix LoweRiders 358 30 1:03:06.60 9.51MPH
2 Michael Campbell Team Loweriders 34 32 1:05:03.85 9.22MPH 01:57.25
3 Ryan Hartranft Mason-Dixon Velo/ T 101 30 1:07:27.45 8.90MPH 04:20.85
4 Peter Hall Bikesport Inc 93 30 1:09:35.30 8.62MPH 06:28.70
5 Neil Young LoweRiders 265 32 1:10:01.20 8.57MPH 06:54.60
6 Thomas McIlhenney D&Q 352 32 1:10:05.10 8.56MPH 06:58.50
7 Cory Stuckey 239 32 1:10:39.05 8.49MPH 07:32.45
8 Mike Patton LoweRiders 183 30 1:13:37.85 8.15MPH 10:31.25
9 Joe Nugent 177 32 1:16:57.25 7.80MPH 13:50.65
10 Douglas Wellons Guys 255 33 1:17:46.75 7.72MPH 14:40.15
11 Scott Figiel 338 33 1:17:50.85 7.71MPH 14:44.25
12 Erik Castle AON 363 34 1:19:28.95 7.55MPH 16:22.35
13 Andy Fleming 83 34 1:25:55.75 6.98MPH 22:49.15
14 Will Charbonnet 41 35 1:53:45.15 5.27MPH 50:38.55
Sport Vet 1 Men 35-39
Place Name Team Bib No Age Time Pace Time Back
1 Paul Clay Sinical Racing/Kesw 45 39 1:04:02.10 9.37MPH
2 Michael Collins D and Q Racing 53 38 1:07:04.55 8.95MPH 03:02.45
3 Jason Newcome D&Q 340 35 1:07:25.55 8.90MPH 03:23.45
4 Chris Yanavich D and Q Racing 262 35 1:07:29.65 8.89MPH 03:27.55
5 Damon Leedale-Brown Deep Blue 136 38 1:07:34.40 8.88MPH 03:32.30
6 Jim Wileczek D&Q 341 39 1:08:41.90 8.74MPH 04:39.80
7 Chris Doocey bikeline 364 35 1:12:26.45 8.28MPH 08:24.35
8 James Ambagis Allied Milk Cycling 7 39 1:13:35.60 8.15MPH 09:33.50
9 Mark Sanford BIKE LINE 347 36 1:18:06.80 7.68MPH 14:04.70
10 Todd Melnick Saucon Valley Bikes 160 39 1:18:59.80 7.60MPH 14:57.70
11 Robbie McWhorter 157 39 1:22:09.10 7.30MPH 18:07.00
12 Troy Hassis 102 35 1:28:24.75 6.79MPH 24:22.65
13 Jude Vilain FUJI MTB 250 38 1:41:12.90 5.93MPH 37:10.80
Sport Vet 2 Men 40-44
Place Name Team Bib No Age Time Pace Time Back
1 Charles Chichester Pure Energy Cycling 42 41 1:07:54.65 8.84MPH
2 John Plewa LoweRiders 330 40 1:10:30.65 8.51MPH 02:36.00
3 Randy Dabler Spud Racing 58 42 1:11:55.55 8.34MPH 04:00.90
4 David Wallace II Team Cycle Works 251 40 1:11:58.75 8.34MPH 04:04.10
5 Dennis Dischler DRT/Deep Blue 67 40 1:12:59.55 8.22MPH 05:04.90
6 Greg Metz 348 40 1:13:13.55 8.19MPH 05:18.90
7 Steven Collina LoweRiders 51 42 1:14:16.15 8.08MPH 06:21.50
8 Daniel Maialetti 151 42 1:15:08.40 7.99MPH 07:13.75
9 Todd Schneider 218 42 1:16:15.20 7.87MPH 08:20.55
10 Philip Rode Sinical Racing/Kesw 207 41 1:20:25.30 7.46MPH 12:30.65
11 Dan Sabella BIKE LINE 212 42 1:23:02.15 7.23MPH 15:07.50
12 Neil Silverman EWR Racing 228 44 1:23:17.20 7.20MPH 15:22.55
13 Barry Shorts cycle works 225 43 1:23:25.90 7.19MPH 15:31.25
14 Greg Schipske D and Q Racing 217 40 1:27:19.90 6.87MPH 19:25.25
15 Gene Kim 371 40 1:34:04.60 6.38MPH 26:09.95
16 Tod Dawson Shirk's 61 40 1:34:35.95 6.34MPH 26:41.30
17 Eujin Chng 43 40 1:37:34.85 6.15MPH 29:40.20
18 Joel Flambaum LoweRiders 82 42 1:38:40.95 6.08MPH 30:46.30
19 Scott Alden Saucon Valley 367 43 1:41:57.40 5.89MPH 34:02.75
20 Ken Herzog EWR 362 40 2:17:18.65 4.37MPH 1:09:24.00
21 Jesse Kelly PMBA 374 43 2:22:00.20 4.23MPH 1:14:05.55
22 Ginam Cho PMBA 44 40 2:29:13.10 4.02MPH 1:21:18.45
Sport Master 1 Men 45-49
Place Name Team Bib No Age Time Pace Time Back
1 Don Pagano East Forward 357 48 1:08:23.45 8.77MPH
2 Andrew Hogg 333 46 1:13:24.85 8.17MPH 05:01.40
3 John Baker Paradise 373 48 1:15:56.85 7.90MPH 07:33.40
4 Mark Lentz Gung Ho / Springhou 139 46 1:16:00.35 7.89MPH 07:36.90
5 Joe Burns BIKE LINE 31 46 1:17:36.35 7.73MPH 09:12.90
6 Rich Futterer 334 45 1:17:37.50 7.73MPH 09:14.05
7 Harry Langdon Guys Racing 132 45 1:21:39.45 7.35MPH 13:16.00
8 Ludek Kolesa EVMA 124 48 1:21:41.55 7.35MPH 13:18.10
9 Bob O'Neill Beans 376 47 1:25:36.65 7.01MPH 17:13.20
10 Sven Harms Sinical Racing/Kesw 97 47 1:26:48.55 6.91MPH 18:25.10
11 Michael Calfin D&Q 342 47 1:31:00.20 6.59MPH 22:36.75
12 Gary Johnson Gung Ho/Spring Hous 111 46 1:31:05.00 6.59MPH 22:41.55
13 Mark Smith 377 45 2:00:04.05 5.00MPH 51:40.60
Sport Master 2 Men 50+
Place Name Team Bib No Age Time Pace Time Back
1 Jim Matthews MBR 321 52 1:09:54.50 8.58MPH
2 John Lockwood 142 53 1:11:57.30 8.34MPH 02:02.80
3 Tom Burrows GPSBIkeMaps.com 32 53 1:14:29.05 8.06MPH 04:34.55
4 Jay Prudente Guy's Bicycle Racin 189 53 1:19:18.40 7.57MPH 09:23.90
5 Erik Wynters Rebel Alliance 261 51 1:21:29.65 7.36MPH 11:35.15
6 Steve Mabry Shirk's 146 54 1:22:11.95 7.30MPH 12:17.45
7 Ed Litman Abington 346 53 1:22:45.05 7.25MPH 12:50.55
8 Bill Ringler bikeline 203 51 1:23:03.20 7.22MPH 13:08.70
9 Bill Munyon Beacon 328 54 1:23:03.55 7.22MPH 13:09.05
10 Gerry Crowe PMBA 318 54 1:24:01.85 7.14MPH 14:07.35
11 Ronnie Myers White Bikes 296 51 1:24:37.50 7.09MPH 14:43.00
12 Allen Vanneman Guys Racing Club 247 51 1:25:56.00 6.98MPH 16:01.50
13 John Vernon TEAM DIETZ 249 50 1:26:49.80 6.91MPH 16:55.30
14 Anthony Alfieri BIKE LINE 5 50 1:30:26.15 6.63MPH 20:31.65
15 Robert Maluso 304 52 1:34:26.80 6.35MPH 24:32.30
16 Michael Williams Christiana 320 59 1:37:02.50 6.18MPH 27:08.00
17 Scott Wagner 300 54 1:48:25.10 5.53MPH 38:30.60
18 Gary Kelly 117 53 1:53:27.45 5.29MPH 43:32.95
19 Jerry Bonfiglio Mountain Bikers of 17 65 1:58:54.75 5.05MPH 49:00.25
Sport Women 1 19-34
Place Name Team Bib No Age Time Pace Time Back
1 Laura Weeks 336 22 1:15:50.50 7.91MPH
2 Kim Dubeck Beans 361 34 1:36:36.35 6.21MPH 20:45.85
3 Alyssa Mease Team Cycle Works 158 27 1:53:00.70 5.31MPH 37:10.20
Sport Women 2 35+
Place Name Team Bib No Age Time Pace Time Back
1 Joanne Abbruzzesi BIKE LINE 356 45 1:18:11.60 7.67MPH
2 Susan Carroll Fairhillbiliies 331 37 1:19:02.55 7.59MPH 00:50.95
3 Lisa Most Wissahickon 368 39 1:25:48.55 6.99MPH 07:36.95
4 Jennifer Kraut Team DRT/Deep Blue 127 43 1:29:17.55 6.72MPH 11:05.95
5 Jennifer Boldry D&Q 324 38 1:29:45.35 6.69MPH 11:33.75
6 Naomi Takahashi Sturdy Girl Cycling 240 36 1:30:46.65 6.61MPH 12:35.05
7 Kim Mills 351 44 1:34:18.55 6.36MPH 16:06.95
8 Donna McNutt BIKE LINE 156 47 1:34:23.25 6.36MPH 16:11.65
9 Donna Matthews MBR 327 50 1:34:24.35 6.36MPH 16:12.75
10 Heather Heinrich Deep Blue 359 36 1:38:00.80 6.12MPH 19:49.20
11 Anne Rock Sturdy Girl Cycling 206 47 1:38:51.80 6.07MPH 20:40.20
12 Marianna Cutler Sturdy Girl Cycling 56 54 1:43:51.05 5.78MPH 25:39.45
Sport Singlespeed Open
Place Name Team Bib No Age Time Pace Time Back
1 Douglas Morrell LoweRiders 366 26 1:03:57.20 9.38MPH
2 Blake Bricker Mason-Dixon Velo/ T 24 40 1:07:20.95 8.91MPH 03:23.75
3 Charles Kline Sinical Racing/Kesw 120 40 1:11:04.20 8.44MPH 07:07.00
4 Jason Koenig LoweRiders 122 33 1:11:04.65 8.44MPH 07:07.45
5 Travis Cardoza LoweRiders 35 25 1:11:47.90 8.36MPH 07:50.70
6 Tim Woods Dan Carr Racing 260 32 1:12:34.30 8.27MPH 08:37.10
7 James Kralec Team BBC 126 34 1:12:43.85 8.25MPH 08:46.65
8 Justin Lanyon Deep Blue 133 29 1:16:15.70 7.87MPH 12:18.50
9 Clarke Cycle Fit 378 0 1:16:51.30 7.81MPH 12:54.10
10 Michael Nardelli Gung Ho/Springhouse 171 30 1:19:04.10 7.59MPH 15:06.90
11 Rich Karasiewicz BIKE LINE 115 48 1:20:35.00 7.45MPH 16:37.80
12 Cole Oberman Pedal Pusher Bike S 179 19 1:21:03.40 7.40MPH 17:06.20
13 Geoffrey Shute D and Q Racing 227 34 1:21:19.05 7.38MPH 17:21.85
14 Chris Evans Wissahickon 369 39 1:24:23.95 7.11MPH 20:26.75
15 Daniel Niedziocha Wiedziocha 316 28 1:29:40.55 6.69MPH 25:43.35
Sport Clydesdale Men
Place Name Team Bib No Age Time Pace Time Back
1 Joe Luby Luby Racing 143 25 1:14:28.70 8.06MPH
2 David Jordan Team DRT/Deep Blue 113 45 1:18:29.85 7.64MPH 04:01.15
3 John Durkin Sinical Racing/Kesw 75 41 1:24:11.55 7.13MPH 09:42.85
4 Ian Gallagher 87 24 1:27:15.25 6.88MPH 12:46.55
5 Neil Christie BIKE LINE 375 39 1:29:28.90 6.71MPH 15:00.20
6 Gary Witmer LoweRiders 319 49 1:31:32.95 6.55MPH 17:04.25
7 Jeffrey Bottiger 19 41 1:34:55.55 6.32MPH 20:26.85
8 Steve Pickford bikeline 365 42 1:47:00.70 5.61MPH 32:32.00
9 Ted Cam Jr BIKE LINE 33 42 1:50:59.55 5.41MPH 36:30.85
10 Jason Grant LoweRiders 89 40 1:59:43.15 5.01MPH 45:14.45