Presque Isle Spring Time Trials
Open Division
April 25, 2010
Results from The Big White Trailer - BigWhiteTrailer.com
Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
1 Eric Milbrandt UPMC Cycling Perfor 3 40 M 26:45.1 28.0mph
2 Brian Hopkins Ag3r-Butler Health 20 29 M 27:00.3 27.8mph
3 Ray Huang Carbon Racing 176 44 M 27:18.4 27.5mph
4 David Thorton Team 53 x 11/Compet 13 46 M 27:19.3 27.5mph
5 Eric Hodos 184 41 M 27:48.4 27.0mph
6 Glenn Snyder UPMC Cycling Fitnes 163 52 M 28:05.1 26.7mph
7 Kristoph Kocan Erie Tri Club 31 38 M 28:18.8 26.5mph
8 Skip Rogers UPMC Cycling Perfor 5 55 M 28:24.9 26.4mph
9 Stephen Marlette Ag3r-Butler Health 108 46 M 28:28.2 26.3mph
10 Andrew Rose Team Colors/EUI p/b 17 27 M 29:00.7 25.9mph
11 Robert Sobon QCC/Handlebars Cycl 149 42 M 29:04.0 25.8mph
12 Chris McElhinny MVC 37 56 M 29:04.1 25.8mph
13 Craig Nivens 19 50 M 29:15.5 25.6mph
14 James Matson National Engineerin 92 34 M 29:27.0 25.5mph
15 Steven Brewer Ag3r 23 25 M 29:27.1 25.5mph
16 Derek Wilford Spin/RR Donnelley 145 50 M 29:27.6 25.5mph
17 John Trucilla 112 49 M 29:33.0 25.4mph
18 Brett McKay Hollyloft/El Matado 199 43 M 29:45.6 25.2mph
19 Keith Peterson Lake Country Bike 124 40 M 29:46.2 25.2mph
20 Larry Fillinger Handlebars 106 48 M 29:56.1 25.1mph
21 Craig Zonna 1 47 M 29:57.1 25.0mph
22 Peter McMaster 53 x 11 Competitive 7 50 M 30:13.2 24.8mph
23 Aaron Conley 53 x 11 197 24 M 30:15.9 24.8mph
24 Daniel Pierce 53 x 11 34 32 M 30:22.8 24.7mph
25 Shane Brown Saddle Soar Cycling 98 46 M 30:23.0 24.7mph
26 Dennis Packard Presque Isle Cyclin 27 55 M 30:32.5 24.6mph
27 Tom Kimbrough 4 51 M 30:33.7 24.5mph
28 Glen Hence 122 54 M 30:36.3 24.5mph
29 Brad Beeson Spin Bike Shop 83 46 M 30:48.3 24.4mph
30 Barbara Grabowski Steel City Enduranc 195 54 F 30:49.2 24.3mph
31 Josh Henderson 126 24 M 30:53.8 24.3mph
32 Henry Dimmick, Jr. Ag3r-Butler Health 159 49 M 31:10.5 24.1mph
33 Randal McCracken Ag3r 94 50 M 31:26.7 23.9mph
34 Jay Farnham 53 x 11 Competitive 60 46 M 31:28.1 23.8mph
35 Michael Madison Square Wheel 6 55 M 31:32.3 23.8mph
36 Matthew Wilcko Saddle Soar Cycling 57 33 M 31:33.3 23.8mph
37 Josh Heynes Erie Tri Club 72 35 M 31:36.2 23.7mph
38 James Mock Steel City Enduranc 161 35 M 31:36.9 23.7mph
39 Tom Humphrey Spin/RR Donnelley 127 45 M 31:37.2 23.7mph
40 Ripper Rzepecki 53 x 11 137 39 M 31:49.0 23.6mph
41 Jennifer Martin 53 x 11 Competitive 198 48 F 31:57.2 23.5mph
42 Edward Mergler, Jr. 41 38 M 32:07.0 23.4mph
43 Alfred Dottore Chagrin River Cycli 162 50 M 32:07.9 23.4mph
44 Kirk Morrison Ag3r-Butler Health 93 50 M 32:12.8 23.3mph
45 Pamela McCormick 53 x 11 15 37 F 32:13.0 23.3mph
46 Michael Wagner 25 27 M 32:26.2 23.1mph
47 Donnelle Super 28 35 F 32:27.2 23.1mph
48 Jared Heine Hollyloft/El Matado 68 19 M 32:37.6 23.0mph
49 Rich Allen 194 53 M 32:41.2 22.9mph
50 Jim Baldauf 53 x 11 193 46 M 32:41.9 22.9mph
51 Samuel Valone 21 51 M 32:43.8 22.9mph
52 Catherine Stark Presque Isle Cyclin 76 15 F 32:53.5 22.8mph
53 Laith Wardi 11 48 M 32:58.0 22.8mph
54 Buddy Stark Presque Isle Cyclin 78 48 M 33:00.2 22.7mph
55 Owen Bittner 169 45 M 33:02.3 22.7mph
56 Ronald Rosenberg Hollyloft/El Matado 148 50 M 33:11.4 22.6mph
57 Cody Kothera 105 28 M 33:12.7 22.6mph
58 Dylan Morris 157 24 M 33:12.9 22.6mph
59 Mike Lorenz Blair Bicycle Club 168 53 M 33:22.3 22.5mph
60 Douglas Locke 109 24 M 33:25.5 22.4mph
61 Amy Smith 53 x 11 Competitive 8 43 F 33:25.9 22.4mph
62 Robert Yoho Lake Effect Cycling 97 51 M 33:42.5 22.3mph
63 Manuel Forero 164 53 M 33:51.1 22.2mph
64 Michael Hertner Beacon Lubricants 130 37 M 33:53.4 22.1mph
65 Kevin Gearity 110 57 M 33:55.6 22.1mph
66 Robert Nestor 167 44 M 33:58.8 22.1mph
67 Ray Sielski Ag3r-Butler Health 39 54 M 34:00.2 22.1mph
68 Kenneth Houck 160 54 M 34:06.2 22.0mph
69 Joann Dombeck Hollyloft/El Matado 96 49 F 34:13.0 21.9mph
70 Andy Johnson Hollyloft/El Matado 16 65 M 34:16.4 21.9mph
71 Seth Burney 53 x 11 Competitive 59 25 M 34:19.9 21.9mph
72 James Sloane Ultimate Sports, Gr 196 42 M 34:21.4 21.8mph
73 Alan Royek Hollyloft/El Matado 81 17 M 34:25.1 21.8mph
74 Michael Formaini 52 47 M 34:27.5 21.8mph
75 Steve Babyak 49 42 M 34:29.9 21.7mph
76 John Mead 134 51 M 34:43.2 21.6mph
77 Hannah Brewer Ag3r 222 25 F 34:43.7 21.6mph
78 Dennis Morell Saddle Soar Cycling 43 46 M 34:44.1 21.6mph
79 Daryl Vettori 178 34 M 34:51.6 21.5mph
80 Nicolina Pierce 53 x 11 35 32 F 34:52.0 21.5mph
81 Jason Freer 33 36 M 34:55.0 21.5mph
82 Jamin Bookhamer 201 33 M 35:07.1 21.4mph
83 Rick Becht 155 52 M 35:07.8 21.4mph
84 Robert Caven 22 49 M 35:12.5 21.3mph
85 Jonathan Demarall 26 34 M 35:19.6 21.2mph
86 Steven Brugger 205 35 M 35:22.3 21.2mph
87 Kellie Strang 101 43 F 35:24.8 21.2mph
88 Jeff Block SCBC - Stark Countr 153 48 M 35:27.9 21.2mph
89 Lauren Senkevich 53 x 11 Competitive 61 28 F 35:28.9 21.1mph
90 Bill Ross Pain Pedlar's 44 52 M 35:33.2 21.1mph
91 Chris Coulston 53 x 11 Coffee 204 42 M 35:41.4 21.0mph
92 Charles Swantek 139 40 M 36:01.0 20.8mph
93 Kevin Rose 114 50 M 36:01.5 20.8mph
94 Jeffrey Suesser Erie Tri Club 90 43 M 36:02.1 20.8mph
95 Thomas Wolski 156 34 M 36:07.0 20.8mph
96 James Purpura Hollyloft/El Matado 117 56 M 36:21.3 20.6mph
97 Jay Joslyn Shickluna/BBC 29 36 M 36:26.6 20.6mph
98 Ben Crowe 208 17 M 36:28.0 20.6mph
99 Stephen Fenstemaker SCBC - Stark Countr 154 48 M 36:31.2 20.5mph
100 Randy Harris 123 33 M 36:35.5 20.5mph
Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
101 Zofia Stark Presque Isle Cyclin 77 17 F 36:39.0 20.5mph
102 Stephanie Corlew 64 36 F 36:46.5 20.4mph
103 John Farr 32 69 M 36:50.4 20.4mph
104 Dennis Albrewczynski Presque Isle Cyclin 91 41 M 36:54.2 20.3mph
105 Jennifer Pontzer Tough Titties 36 42 F 36:56.9 20.3mph
106 Cathie Hurd 103 42 F 37:06.3 20.2mph
107 Frank Strang 102 52 M 37:14.0 20.1mph
108 Mary Schmidt 48 40 F 37:18.4 20.1mph
109 Randy Doutt 42 56 M 37:21.4 20.1mph
110 Eugene Emborsky Hollyloft/El Matado 146 60 M 37:27.6 20.0mph
111 Stephanie Montgomery Erie Tri Club 177 28 F 37:33.7 20.0mph
112 Adrian Gorski 18 37 M 37:34.6 20.0mph
113 Kathy Schreckengost Erie Tri Club 46 61 F 37:41.0 19.9mph
114 Randy Henderson Hollyloft/El Matado 152 54 M 37:46.3 19.9mph
115 Will Taylor 100 35 M 37:49.7 19.8mph
116 Norman Stark Presque Isle Cyclin 75 13 M 37:56.3 19.8mph
117 Kristin O'Hern 141 21 F 37:56.4 19.8mph
118 Joseph Kisiel 58 51 M 38:05.2 19.7mph
119 Mary Kay Migdal Erie Tri Club 2 47 F 38:08.0 19.7mph
120 Janice Lindsay 30 42 F 38:21.7 19.6mph
121 Paul Bates 89 62 M 38:24.0 19.5mph
122 Patrick Frick 120 29 M 38:26.4 19.5mph
123 Tony Smith Pista Elite 192 51 M 38:37.0 19.4mph
124 Kathy Schaeffer Pista Elite 191 43 F 38:37.3 19.4mph
125 Joe Dobrich 206 52 M 38:41.0 19.4mph
126 Elise Falatach 158 24 F 38:45.5 19.4mph
127 James Ghofulpo Superstars of Cycli 47 39 M 39:05.6 19.2mph
128 Matthew Frank 147 23 M 39:18.3 19.1mph
129 Richard Miller Cleveland Triathlon 185 58 M 39:19.9 19.1mph
130 John O'Hern 142 52 M 39:22.4 19.1mph
131 Traci Kitinoja 107 36 F 39:25.7 19.0mph
132 Hermanth Kapoor 67 43 M 39:28.4 19.0mph
133 Michelee Curtze Erie Tri Club 54 58 F 39:34.5 19.0mph
134 Jeff Marsden 24 38 M 39:37.0 18.9mph
135 Jamie Heynes Erie Tri Club 71 31 F 39:38.9 18.9mph
136 Curtis Royek Hollyloft/El Matado 80 12 M 40:08.4 18.7mph
137 Merv Troyer Presque Isle Cyclin 189 72 M 40:15.3 18.6mph
138 Glenn Buchanan Hollyloft/El Matado 111 64 M 40:39.5 18.5mph
139 Devon O'Hern 140 21 F 40:44.9 18.4mph
140 Joette Henderson Hollyloft/El Matado 151 52 F 40:58.5 18.3mph
141 Tim Buerkle Hollyloft/El Matado 74 56 M 41:08.0 18.2mph
142 Richard Smich 118 43 M 41:14.5 18.2mph
143 Allison Keenan 113 52 F 41:20.0 18.1mph
144 Kathy Buerkle Hollyloft/El Matado 73 49 F 41:36.5 18.0mph
145 Stephen Szwejbka 51 56 M 41:44.1 18.0mph
146 William Gerber 104 49 M 42:40.1 17.6mph
147 Janet Walkiewicz Beacon Lubricants 132 48 F 42:50.0 17.5mph
148 Patrick Huntley Beacon Lubricants 131 44 M 42:50.2 17.5mph
149 Don Lee 181 65 M 43:13.5 17.4mph
150 Ingrid Bookhamer 200 33 F 43:31.1 17.2mph
151 Abbey Smich Pista Elite 186 14 F 45:56.0 16.3mph
152 Andrew Ponitka 88 27 M 45:56.6 16.3mph
153 Linda Jones 129 50 F 46:32.5 16.1mph
154 Benjamin Busko 172 13 M 48:07.3 15.6mph
155 Emily Cove 207 20 F 48:33.7 15.4mph
156 Amanda Lynne Haynes 12 30 F 51:57.7 14.4mph
157 Mark Ballenger Pista Elite 128 56 M 53:26.0 14.0mph
158 Alexander Busko 173 16 M 54:54.0 13.7mph
159 Maureen Busko 171 11 F 57:44.0 13.0mph
160 Chris Busko 175 43 M 57:44.8 13.0mph
161 Jennifer Swantek 138 37 F 1:02:00.6 12.1mph
162 Jenn Hackenberg 121 51 F 1:02:41.9 12.0mph
163 Nathaniel Busko 170 10 M 1:17:02.8 9.74mph
164 Sally Busko 174 47 F 1:17:04.5 9.73mph
165 Laurie Forinash 135 42 F 1:28:29.5 8.48mph